Obróbki cieplne żeliw

Obróbki cieplne żeliw

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

Żeliwa szare są stosowane zazwyczaj bez żadnej obróbki cieplnej. Poddaje się je niekiedy wyżarzaniu w celu usunięcia naprężeń odlewniczych zmiękczenia warstwy powierzchniowej składającej się z żeliwa białego i polepszenia własności mechanicznych. Natomiast żeliwa białe podlegają specjalnej obróbce cieplnej, mającej na celu uzyskanie tzw. żeliwa ciągliwego.

Skład chemiczny żeliw jest jakościowo podobny do składu stali lecz różni się ilościowo. Struktury z kolei różnią się dodatkowa zawartością grafitu w żeliwie, eutektyką fosforową i zawartością siarczku manganu. Osnowa żeliwa szarego jest zbliżona do struktury zwykłej stali - pozwala to na stosowanie do żeliwa prawie wszystkich rodzajów obróbki cieplnej. 

Obróbka cieplna żeliwa może mieć zastosowanie tylko wtedy gdy znajdujący się w nim grafit jest drobny, dzięki czemu część może podczas nagrzewania w wysokiej temperaturze przejść do roztworu z którego przez chłodzenie otrzymuje się austenit, martenzyt lub inne składniki .Obróbka cieplna żeliwa o grubym graficie przeprowadzona w celu polepszenia jego własności mechanicznych nie daje pożądanych wyników obecnie najczęściej stosowanymi rodzajami obróbki cieplnej żeliwa szarego są:

  • wyżarzanie normalizujące, zmiękczające, odprężające,

  • ulepszanie cieplne,

  • hartowanie zwykłe i izotermiczne 

a do żeliw białych :

  • odwęglanie lub grafityzacja.

Obróbka cieplna żeliwa.

Obróbkę cieplną stosuje się w celu poprawieniu niektórych własności wytrzymałościowych, zmiękczenia, poprawienia skrawalności. Odlewy żeliwne odpręża się, stabilizuje ich wymiary poprawia odporność na ścieranie. Wszystkie zabiegi mają na celu poprawienie własności wytrzymałościowych. Stosuje się je dla żeliw z drobnymi płatkami grafitu, bądź posiadających grafit w postaci kulkowej ponieważ wtedy tylko zabieg jest konieczny.

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

P.U.H. sofTdis © 2017 - Wszystkie prawa zastrzeżone.

Szanowny Internauto ! W związku z wejściem od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia PE i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO) przed korzystaniem z Serwisu PPM zapoznaj się z Polityką prywatności. Korzystając z w/w serwisu zgadzasz się na jego warunki używania.
Free Joomla! templates by Engine Templates