Kotły walczakowe

Kotły walczakowe

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

W nowoczesnych kotłach wodnorurkowych parownik składa się z walczaka, komór i rur. Walczak i komory są tu poza strefą spalin. Powierzchnie ogrzewalną stanowią tylko rury (opłomki), ułożone na ścianach komory paleniskowej jako ekrany.

Typowym przykładem kotła walczakowego z obiegiem wymuszonym jest kocioł La Monta. Pompa obiegowa (pompa przewałowa, pompa cyrkulacyjna) wymusza w nim obieg wody w parowniku. Wydajność pompy jest od 4 do 8-krotnie większa od wydajności kotła. a więc mamy tu 4-8 krotny obieg wody. W walczaku następuje oddzielenie pary od wody. Para ta jest odprowadzana do przegrzewacza i dalej do odbioru, a woda, uzupełniana wodą zasilającą z podgrzewacza, wraca do obiegu.

Zadaniem przegrzewacza pary jest wytworzenie pary przegrzanej z pary nasyconej dopływającej z parownika. Przegrzewacze składają się z komór, wężownic zestawionych z rur, osprzętu i armatury. Przegrzewacze dużych i wielkich kotłów dzieli się na dwa lub więcej stopni, aby móc między nimi wymieszać parę (dla wyrównania nierównomierności temperatury) i zainstalować regulatory jej temperatury.

Przegrzewacze opromieniowane, przejmujące ciepło głównie drogą promieniowania, są instalowane na ścianach lub suficie komory paleniskowej (jako przegrzewacze naścienne) lub w górnej części przestrzeni palnika (jako przegrzewacze grodziowe).

Przegrzewacze konwekcyjne, przejmujące ciepło od spalin głównie przez konwekcję, są umieszczone poza komorą paleniskową. Zwykle stosuje się przegrzewacze kombinowane, złożone z części konwekcyjnej i opromieniowanej.

Przegrzewacze międzystopniowe wykonuje się wyłącznie jako konwekcyjne i umieszcza na drodze spalin za przegrzewaczem pary świeżej

Kocioł opromieniowany wodnonurkowy z paleniskiem pyłowym

Główną zaletą kotłów La Monta są małe wymiary i stosunkowo niewielki koszt budowy, a wadą trudniejsza obsługa i większe wymagań wody zasilającej. Kotły te znalazły również zastosowanie w ciepłownictwie jako kotły wodne (podgrzewające wodę).

Pełny artyluł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników.

Na podstawie książki: Laudyn D., Pawlik M., Strzelczyk F. - Elektrownie - WNT Warszawa 2000

 

 

Free Joomla! templates by Engine Templates