Wentylatory

Wentylatory

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

W zależności od wielkości przyrostu ciśnienia gazu sprężonego Δp = pt–ps sprężarki dzielimy na:

  • wentylatory Δp <= 0,1 [kG/cm2]

  • dmuchawy 0,1 < Δp <= 2 [kG/cm2]

  • sprężarki Δp > 2 [kG/cm2]

Wentylatory i dmuchawy służące do wysysania gazów przy ciśnieniu niższym od atmosferycznego sprężające go do ciśnienia nieco wyższego niż atmosferyczne nazywany ekshaustorami lub urządzeniami ssawnymi.

Pompy próżniowe stanowią oddzielną grupę sprężarek. Służą one do wytwarzania ciśnienia mniejszego niż atmosferyczne, czyli tzw. próżni. Najniższe ciśnienia bezwzględne otrzymywane za pomocą pomp próżniowych dochodzą do 10-5 mm słupa rtęci (pompy przemysłowe).

Wentylatory to maszyny do zbierania gazów o maksymalnym, sprężu do 13 kPa, natomiast dmuchawy to maszyny do sprężania gazów o maksymalnym sprężu od 11 do 250 kPa (sprężarki to maszyny o sprężu powyżej 200 kPa).

Wydajność określa objętość gazu przemieszczanego w jednostce czasu przez dmuchawę lub wentylator mierzoną dla parametrów występujących w króćcu ssawnym.

Spiętrzenie całkowite jest różnica ciśnień całkowitych występujących w króćcach tłocznym i ssawnym:

Praca sprężania jest odniesiona do jednostki strumienia masy przemieszczanej. Dla wentylatorów o spiętrzeniach mniejszych od 7 kPa wpływ cienia ciśnienia na zmianę gęstości jest pomijalnie mały.

Sprawność dmuchaw i wentylatorów o sprężu powyżej 7 kPa oblicza się analogicznie jak w przypadku sprężarek.

Krótka charakterystyka wentylatorów

Ze względu na kierunek przepływu przemieszczanego czynnika wentylatory można podzielić na dwie główne grupy:

  • wentylatory promieniowe (odśrodkowe)

  • wentylatory osiowe

to maszyny, w których kierunek wypływu przemieszczanego czynnika jest prostopadły do osi wirnika, zaś wentylatory osiowe są maszynami roboczymi, w których kierunek przepływu czynnika przemieszczanego przez wirnik jest równoległy do osi wirnika.

Napływ do wentylatora i wirnika jest osiowy. W komorze wlotowej wirnika zmienia się na promieniowy. Pojawia się efekt odśrodkowy, dodatkowo zwiększający przyrost ciśnienia. Tego zjawiska nie ma w wentylatorach osiowych. Dzięki niemu wytwarzane są wyższe przyrosty ciśnienia. Duży przyrost ciśnienia uzyskuje się przy stosunkowo mniejszej wydajności.

Wentylatory promieniowe mają najszersze zastosowanie. Wykorzystywane są w przemyśle do wentylacji, transportu pneumatycznego, w układach odpylających jak i nadmuchowych . Umożliwiają transport czynnika na duże odległości.

Wentylatory dzielimy też ze względu na wielkość wytwarzanego ciśnienia spiętrzenia

  • niskociśnieniowe dpc < 720 Pa

  • średniociśnieniowe 720 Pa < dpc < 3600 Pa

Wentylatory promieniowe ze względu na budowę są budowane jako jedno i dwustrumieniowe, zaś wentylatory osiowe mogą być konstruowane w zależności od przeznaczenia jako śmigłowe, jednostopniowe, wielostopniowe przeciwbieżne oraz wielostopniowe współbieżne.

Pełny artyluł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników.

Powiązane artykuły

Tematy pokrewne

Free Joomla! templates by Engine Templates