Związki węgla

Związki węgla

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

Dwutlenek węgla CO2 - bezbarwny gaz, bez zapachu, niepalny, cięższy od powietrza około 1,5 raza. Sublimuje w temperaturze -78,5oC. Daje się skroplić - w temp. 0oC pod ciśnieniem 3,4 MPa dając bezbarwną, ruchliwą ciecz. Cząsteczka dwutlenku węgla ma budowę liniową. Występuje w stanie naturalnym. Jest substancją mało aktywną, pod względem chemicznym.

Otrzymywany w laboratoriach przez rozkład węglanów kwasami, w technice przez spalanie koksu, rozkład kamienia wapiennego; poza tym powstaje w wielu procesach technologicznych np. podczas fermentacji.

Zastosowanie: do wyrobu sody amoniakalnej, w cukrownictwie, do produkcji wody sodowej i lemoniady, do wytwarzania suchego lodu, do wypełniania gaśnic, w chłodnictwie.

Dwusiarczek węgla CS2 - bezbarwna lub żółtawa ciecz o temperaturze wrzenia 46,3oC, ruchliwa, łatwo palna - temperatura zapłonu poniżej 0oC. W stanie czystym nie posiada zapachu. Zanieczyszczony charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem. Otrzymuje się go przez przepuszczanie par siarki nad rozżarzonym węglem w temperaturze 800-1000oC. Inną metodą jest reakcja pomiędzy metanem i parami siarki w temperaturze 500-600oC.. Znajduje zastosowanie do otrzymywania jedwabiu wiskozowego i czterochlorku węgla, w procesach ekstrakcji tłuszczów i żywic oraz jako rozpuszczalnik.

Kwas węglowy H2CO3 - roztwór dwutlenku węgla w wodzie o odczynie słabo kwaśnym. W temperaturze pokojowej w 1 objętości wody rozpuszcza się około 0,9 objętości CO2 czego 0,1% cząsteczek uwadnia się tworzšc słaby kwas H2CO3 dysocjujący w 0,2%

H2CO3 <=>H+ + HCO3

 Pełny artyluł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników.

Free Joomla! templates by Engine Templates