Prawa chemiczne

Prawa chemiczne

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

Zasada Avogadro'a (prawo) 

Równe objętości dowolnego gazu zawierają w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury równe ilości cząsteczek.

Prawo to sformułował w 1811 roku włoski fizyk Amadeo Avogadro.

Prawo Boyle'a i Mariotte'a

Przy stałej masie gazu i w stałej temperaturze ciśnienie i objętość gazu są wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi, co oznacza, że ich iloczyn jest stały, a wzrost lub spadek ciśnienia powoduje wzrost lub spadek objętości (i odwrotnie).

Prawo to, zaliczane to tzw. praw gazowych, sformułowali niezależnie od siebie w 1662 r. Rrobert Boyle (angielski fizyk, chemik i filozof) oraz Edme Mariotte (fizyk francuski). prawo Boyle'a opisuje zachowanie się gazu doskonałego, w rzeczywistości istnieją odstępstwa od niego (najściślej jest spełnione przy wysokiej temperaturze i niskim ciśnieniu gazu). prawo to można przedstawić na wykresie, gdzie oś x to oś przedstawiająca ciśnienie, a oś y objętość gazu. krzywa jest hiperbolą.

Prawo Charles'a i Gay-Lussac'a

Przy stałej masie gazu i pod stałym ciśnieniem objętość gazu i jego temperatura są wielkościami wprost proporcjonalnymi, co oznacza, że ich stosunek jest wielkością stałą, a wzrost lub spadek jednej spośród nich powoduje wzrost lub spadek drugiej.

Prawo to zaliczamy to tzw. praw gazowych. opisuje zachowanie się gazu doskonałego, w rzeczywistości istnieją, bowiem odstępstwa od tej zasady.

Prawo Le Chatelier'a prawo - zobacz reguła przekory

Prawo ciśnień cząstkowych (Dalton'a)

Ciśnienie, jakie wywiera mieszanina gazów jest równe sumie ciśnień wywieranych przez poszczególne składniki tej mieszaniny (przy czym przez ciśnienie wywierane przez składnik mieszaniny rozumie się ciśnienie, jakie składnik ten wywierałby gdyby sam znajdował sie w tej samej objętości i w tych samych warunkach).

Prawo to sformułował w roku 1801 fizyk, chemik i przyrodnik angielski John Dalton. dotyczy ono zachowania się gazu doskonałego, ale w większości przypadków jest dość ściśle zachowywane. Ciśnienia cząstkowe wywierane przez niereagujące ze sobą gazowe składniki mieszaniny to tzw. ciśnienia parcjalne.

Pełny artyluł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników.

Free Joomla! templates by Engine Templates