Dmuchawy

Dmuchawy

Pełny tekst artykułu dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

W zależności od wielkości przyrostu ciśnienia gazu sprężonego Δp = pt–ps sprężarki dzielimy na:

  • wentylatory Δp <= 0,1 [kG/cm2]

  • dmuchawy 0,1 < Δ<= 2 [kG/cm2]

  • sprężarki Δp > 2 [kG/cm2]

Wentylatory i dmuchawy służące do wysysania gazów przy ciśnieniu niższym od atmosferycznego sprężające go do ciśnienia nieco wyższego niż atmosferyczne nazywany ekshaustorami lub urządzeniami ssawnymi.

Dmuchawy to maszyny do sprężania gazów o maksymalnym sprężu od 11 do 250 kPa (sprężarki to maszyny o sprężu powyżej 200 kPa).

Wydajność określa objętość gazu przemieszczanego w jednostce czasu przez dmuchawę lub wentylator mierzoną dla parametrów występujących w króćcu ssawnym.

Spiętrzenie całkowite jest różnica ciśnień całkowitych występujących w króćcach tłocznym i ssawnym:

Praca sprężania jest odniesiona do jednostki strumienia masy przemieszczanej. Dla wentylatorów o spiętrzeniach mniejszych od 7 kPa wpływ cienia ciśnienia na zmianę gęstości jest pomijalnie mały.

Sprawność dmuchaw i wentylatorów o sprężu powyżej 7 kPa oblicza się analogicznie jak w przypadku sprężarek.

Regulacja wentylatorów i dmuchaw

Rozróżniamy następujące sposoby regulacji:

  • regulacja dławieniem (Jest to najprostsza metoda regulacji wentylatorów. Polega na celowym zwiększeniu oporów przepływu w sieci w celu zrównania ich w punkcie pożądanej wydajności wentylatora z jego spiętrzeniem. Ten sposób jest nieekonomiczny, bowiem z wytworzonego ciśnienia i wydajności jedynie część jest spożytkowana)

  • regulacja kierownicami wstępnymi (Jest to bardziej ekonomiczny sposób regulacji od poprzedniej. Stosując regulacje kierownicami wstępnymi zmienia się charakterystykę pracy wentylatora i dostosowuje się ją do pracy przy aktualnych oporach sieci. W wentylatorach promieniowych zakres regulacji jest niewielki i pociąga za sobą spadek sprawności, natomiast wentylatorach osiowych jest dużo większy i spadek sprawności nie tak duży)

  • regulacja łopatami wirnika (Polega na zmianie kąta ustawienia łopatek wirnika w czasie ruchu wentylatora lub podczas jego postoju. Ten sposób regulacji jest dotychczas stosowany tylko do wentylatorów osiowych. Ze względu na złożoną budowę stosowany w wentylatorach osiowych tłoczących gazy niezapylone)

  • regulacja przez zmianę prędkości obrotowej (Polega na dostosowaniu charakterystyki wentylatora poprzez zmianę prędkości obrotowej, co pociąga za sobą zmianę jego sprawności wewnętrznej)

Pełny artyluł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników.

Powiązane artykuły

Tematy pokrewne

Free Joomla! templates by Engine Templates